Początki firmy Kabat sięgają 1983 roku. Wtedy to Andrzej Kabat otworzył w Budzyniu działalność gospodarczą - początkowo był to niewielki zakład rzemieślniczy, w którym naprawiano opony i dętki. Wszystko to na zaledwie 21m2. W 1985 roku działalność została poszerzona o bieżnikowanie opon osobowych. Dwa lata później powstał nowy zakład (o powierzchni 400m2), a tym samym firma rozpoczęła działalność ślusarską, oraz mechanikę i budowę maszyn, głównie do produkcji wyrobów gumowych i dętek.

W 1987 roku Tadeusz Kabat otworzył przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją wyrobów gumowych, m.in. ochraniaczy dla samochodów ciężarowych, błotochronów do samochodów, płetw i dywaników samochodowych. Dostawcą maszyn dla zakładu Tadeusza Kabat była firma jego brata, Andrzeja Kabat. Rok 1987 to również debiut obu firm na targach KOOPERACJA w Poznaniu; od tego momentu jesteśmy regularnym uczestnikiem wielu imprez targowych w Polsce i za granicą, ucząc się i zdobywając nowe doświadczenia oraz zaufanie klientów. W tym samym roku obaj bracia wspólnie rozpoczęli prace nad uruchomieniem produkcji dętek do samochodów osobowych, którą wdrożyli dwa lata później.

W 1989 roku firmy rozpoczęły produkcję wyrobów, które z czasem stały się naszym produktem strategicznym i naszą wizytówką, czyli dętek. Dzięki uzyskaniu certyfikatu bezpieczeństwa „B” jako pierwsze z linii produkcyjnych firmy KABAT zeszły dętki osobowe; z czasem asortyment poszerzył się o dętki motocyklowe, rolnicze, ciężarowe i rowerowe.

Wciąż rozwijająca się firma w 1990 roku rozpoczęła nowy etap działalności. Wybudowano zakład produkcji mieszanek o powierzchni 420m2. Produkcja mieszanek gumowych odbywała się na dwóch walcarkach – w ten sposób zakład uniezależnił się od dostaw mieszanek do produkcji wyrobów gumowych. Mimo tego dynamiczny wzrost sprzedaży dętek i wyrobów gumowych spowodował szybką niewydolność tych obu funkcjonujących zakładów. W 1991 roku podjęto decyzję o zakończeniu działalności wulkanizacji i bieżnikowania opon, a urządzenia do tego przeznaczone odsprzedano.

Rok 1994 to rok przełomowy dla firmy KABAT. Rozpoczęto budowę nowego zakładu na terenie o powierzchni 12,8 ha na przedmieściach Budzynia – była to wspólna inwestycja obu braci. Rok później uruchomiono pierwszy wydział produkcji w nowym zakładzie (produkcji mieszanek).

1 stycznia 1996 podjęto decyzję o połączeniu obu zakładów, w związku z czym powstało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Kabat S.C. W 1997 roku ostatecznie przeniesiono cały zakład do nowych hal (dziś łącznie ok. 30.000 m2). W tym samym roku zainstalowano drugą linię produkcji mieszanek uzyskując moc produkcyjną 30 t na dobę.

W roku 1998 postawiono budynek przeznaczony do budowy i remontów maszyn oraz form dla dętek. W 1999 wybudowano hale dedykowane do produkcji wyrobów technicznych i formowych, czyli m.in. ochraniaczy dętek, dywaników gumowych oraz mat.

Lata 2000-2002 to rozbudowa laboratorium, magazynu wyrobów gotowych i surowców oraz sieci komputerowej. Kolejny rok to kolejne ulepszanie zakładu – wymieniono mikser do produkcji mieszanek gumowych, co zwiększyło moc produkcyjną o 50%. Dalsze inwestycje obejmowały rozpoczęcie prac nad wdrożeniem zintegrowanego systemu ISO EN 9001:2000, EN 14001:2004, PN-N-18001:2004 oraz wybór audytora. 2004 rok to zatem rozpoczęcie prac przygotowawczych (audyt definitywny zakończony w II kwartale 2006 roku). Kolejne działania mające na celu ulepszenie świadczonych usług to rozpoczęte w 2005 roku inwestycje w recykling gumy.

W roku 2006 dobiegła końca budowa nowoczesnego budynku o powierzchni 6.000 m². Za sprawą nowej hali oraz przez zakupienie nowych pras do produkcji dętek, moce produkcyjne wzrosły dwukrotnie, a czas oczekiwania na realizację zamówienia skrócił się do 48 godzin. Obecnie nasze moce produkcyjne wynoszą 8.000.000 sztuk dętek rocznie, a ogółem ok. 16.000 t wyrobów gumowych.

W roku 2009 do użytku oddany został nowy magazyn wyrobów gotowych. W tym samym roku firma Kabat pomyślnie przeszła kolejny audyt kontrolny ISO, skutkujący przedłużeniem certyfikatów do roku 2012.

W październiku 2011 w naszym zakładzie zostały wyprodukowane pierwsze diagonalne rolnicze opony marki Kabat. Na początku roku 2014 rozpoczęliśmy ich oficjalną sprzedaż. Aktualna lista rozmiarów dostępna jest na stronie internetowej firmy w dziale Oferta.

W połowie 2014 roku wyprodukowano pierwsze superelastyczne opony pełne pod marką Kabat. W kwietniu 2015 oficjalnie rozpoczęliśmy sprzedaż trójwarstwowych opon pełnych w wersji standardowej oraz do szybkiego montażu.

Wszelkie nowe rozwiązania pozwalają osiągać naszej firmie europejskie standardy, utrzymują poziom usług na niezmienionym, wysokim poziomie oraz, co dla nas najważniejsze, zapewniają zadowolenie Klientów.

,